Home » Здоров'я рослин » Виїзне фітопатологічне дослідження насаджень
фітопатологічне дослідження насаджень

Виїзне фітопатологічне дослідження насаджень

При виявленні певних проблем із зовнішнім виглядом, ростом і розвитком, наявності у них невластивою для виду забарвлення листя (хвої), яких пошкоджень або аномалій кори і листових пластин, що почався опадання листя або інших характерних ознак фітопатологи (фітопатій) слід негайно визначити причину таких змін. Будь-то симптоми фітопатій (хвороб рослин) або характерні пошкодження шкідників в незалежності, чи вони проявляються на деяких
одиночних рослинах в ландшафтній декоративної посадці на ділянці, в розсаднику або садовому центрі, в аматорському, промисловому плодовому саду або ягіднику, в оранжереї або у кімнатних рослин, або ж у рослин у складі посівів на угіддях сільськогосподарських підприємств і агрохолдингів, слід насамперед визначити проблему, знайти рішення і прийняти ефективні заходи боротьби із збудниками хвороб рослин, або усунути причину, що створює сприятливі умови для їх розвитку. Як правило, ситуація на практиці розвивається за двома моделями:

  • або причина відразу стає ясна, це буває, якщо Ви часто бачите і добре знаєте свої рослини, наприклад, Ви помітили характерне скручування листя і виявили всередині тлю, а по деревах бігають мурашки, тоді, як правило, абсолютно ясно, що робити);
  • або безпосередньо на рослині немає ознак хвороби, немає явних причин однієї конкретної фітопатології або цих причин безліч, вони недостатньо чітко проявляються або схожі один на одного, але при цьому рослина не відповідає за силою росту, забарвленні надземної частини, рясності плодоношення своєму виду, сорту і віком.

У першому випадку буде достатньо підібрати потрібні хімічні або біологічні препарати для захисту рослин і зробити обробку за схемою, яка забезпечить довготривалий ефект знищення шкідливих організмів, тобто потрібно боротися і з попелицями, і з мурахами на ділянці (Обережно!: окрім корисних хижих видів мурах). У другому ж випадку, якщо не вжити необхідних заходів, є ризик втратити рослини або отримати рослини з недекоративним зовнішнім виглядом, який далеко не завжди можна буде відновити до рівня норми, і, до того ж, ніколи не дізнатися причину таких явищ, при цьому поставивши під удар всі рослини на ділянці, оскільки рослина з невиявленої фітопатологією, хвора або суха, може бути небезпечним розсадником збудників захворювань: бактерій, одноклітинних організмів, грибків і їх спор, кліщів і щитівок, комах та їх личинок і т. д., при цьому збиток від неуваги до цієї проблеми часто набуває масштабів всього саду або ділянки лісу і швидко поширюється на сусідні ділянки. При цьому, навіть якщо Ви повністю, але зі значним запізненням, вилікуєте Ваш сад в межах своєї території, то дуже скоро будете боротися з тими ж організмами, які прийдуть поласувати Вашими рослинами з того ж сусідської ділянки, куди вони пішли від Вас раніше.

Щоб уникнути цього, для виявлення першопричини потрібен огляд рослин фахівцем, і, можливо, будуть необхідні лабораторні дослідження (зокрема грунту, поливної води, тканин рослин, включаючи посіви на поживних середовищах, з наступним мікроскопічним дослідженням, серология, люмінісцентні тести, дослідження на брак мікро – і макроелементів та ін., виключно за потребою) які покажуть, в чому ж справа. Звичайно, бажано домогтися здоров’я рослин в порядку профілактики, своєчасно оглянувши разом з фахівцем існуючі посадки рослин відразу після виходу з-під снігу, визначити поточну ситуацію і скласти карту рекомендованих оздоровчих заходів та обробок, щоб скоротити кількість шкідливих неселективних хімічних обробок рослин в майбутньому і убезпечити Ваші рослини, посадковий матеріал та насіння, а головне – отримати здоровий, сад, ліс, газон або ставок, що погодьтеся, прекрасно. Проте бувають ситуації, коли профілактику робити пізно або профілактичні заходи в умовах різкої зміни погодних умов (спека, затяжні дощі, підтоплення) не були достатньо ефективні. Тоді потрібно спостерігати, як розвивається ситуація, і приймати відповідні їй заходи, які і визначить фахівець, можливо, із застосуванням додаткових польових і лабораторних досліджень. Дивлячись на ситуацію загалом, ми переконаємося, що багато фітопатіі, коли вони стають видні, вже довгий час шкодили потерпілому рослині і були також небезпечні для інших рослин.

Тому особливо важливо уникнути хвороби, а не лікувати її. Для цього існує і успішно застосовується рання фитопатологична діагностика. Вона полягає у своєчасному візуальному польовому, ескпрес-тестовому чи лабораторному дослідженні рослин (необов’язково кожного, але деяких рослин з однорідної популяції) з метою виявити захворювання на початковій стадії і не допустити його розвитку. Сигналом для подібних дій повинні стати симптоми, які проявляються на інших рослинах і газонної траві, затяжні несприятливі погодні умови, явна неправильна посадка, високі грунтові води, посуха або невідповідний для виду склад і структура грунту. Такі дослідження економічно виправдані в ландшафті (декоративних посадках), в сільському господарстві та розсадництві, а також лісовому господарстві, при цьому у всіх цих галузях рання діагностика дозволяє уникнути значних, а іноді й многоміліонних збитків у результаті загибелі чи пошкодження рослин або перевитрати хімікатів і грошей на них за “холостих” обробок, в яких не було крайньої потреби. При ранній діагностиці немає необхідності у великих дозах хімікатів, крім того, саме на ранніх стадіях найбільш ефективним є застосування біологічних методів боротьби з фітопатогенами, тобто рання діагностика робить біологічні методи максимально ефективними і виправданими. Саме таким чином, здійснюючи ранню діагностику фітопатологи, Ви зможете скоротити кількість використовуваної в лікувальній обробці «хімії», а це позитивним чином позначиться як на здоров’я людини, так і на безпеці навколишнього середовища. Науково-дослідний центр «Зелена клініка» пропонує свої послуги з професійного здійсненню фітопатологичної діагностики та, при необхідності, подальшого лікування Ваших рослин.

Ми використовуємо екосистемний підхід і вдаємося до всіх ефективних і успішно застосовуваних методів дослідження, профілактики та лікування, які незмінно дають хороший результат, допомагаючи запобігти хворобі або ж виявити джерело захворювання і знищити його, не давши шкідливим бактеріям, грибам, комахам і под. можливості інфікувати або пошкодити здорові сусідні рослини. Ми допоможемо Вам захистити Ваші рослини.

Зв’язок з нами по телефону:
+380443606770
+380800750842
+380631813995

×
Any questions?